Poniżej opisane są kryteria i
kategorie, w jakich oceniać będę Wasze opowiadania. Na początek pragnę napomnieć, że ocenie punktowej poddawać będę jedynie tekst. Ponieważ oceniam całego bloga, swoje zdanie wyrażać będę o wszystkich poniższych podpunktach, jednak oceniać jedynie fabułę, bohaterów, akcję, opisy, dialogi itp. Mam wielką nadzieję, że zaoszczędzi to typowego dla oceniarnii chaosu - oh, masz piękny szablon za który masz 20 punktów, za treść tylko 5/25, ale to nic, nadrabiasz zakładkami i głównym bohaterem, za użycie Justina Bimbera* przyznaję ci dodatkowe 10 punktów, więc otrzymujesz ocenę dobry!
(* Bardzo przepraszam, za urażenie fanek tego oto piosenkarza [do których - zdziwię Was - należę]. Chciałam jedynie pokazać, jak bardzo nie na miejscu traktowana jest teraz sztuka pomocy innym.)
(* Bardzo przepraszam, za urażenie fanek tego oto piosenkarza [do których - zdziwię Was - należę]. Chciałam jedynie pokazać, jak bardzo nie na miejscu traktowana jest teraz sztuka pomocy innym.)
§ Pierwsze wrażenie
a) adres
b) grafika
Chyba nic nie muszę wyjaśniać - adres, to po prostu adres bloga. Grafika tyczy się głównie szablonu, w końcu przecież mit o tym, że wygląd się nie liczy został obalony już dawno temu i chyba każdy się ze mną zgodzi, że to właśnie przez niego zyskujemy/tracimy największą liczbę czytelników.
Chyba nic nie muszę wyjaśniać - adres, to po prostu adres bloga. Grafika tyczy się głównie szablonu, w końcu przecież mit o tym, że wygląd się nie liczy został obalony już dawno temu i chyba każdy się ze mną zgodzi, że to właśnie przez niego zyskujemy/tracimy największą liczbę czytelników.
§ Organizacja bloga
Tutaj pod lupę wezmę nie tyle treść bloga, co raczej to, jak jest zorganizowany, co w sobie kryje, w jaki sposób porozmieszczane są informacje.
§ Fabuła
Fundamenty dobrej historii. Jeżeli akcja będzie zbyt szybka - opowiadanie się rozleci, jeżeli zbyt wolna - stanie się ciągłe i lepkie, nikomu nie będzie się chciało czytać jak przez 10 rozdziałów dziewczyna próbuje zagadać do chłopaka, a następne 20 wybierają się na randkę. Za tą część można zyskać dużo, bo aż 20 punktów.
§ Bohaterowie
a) pierwszoplanowi (główni)
b) drugoplanowi
Bez nich wszystko szybko się rozsypie. Co z tego że jest wszystko, kiedy bohaterowie są słabi. To oni powinni dominować w historii, wypełniać kontury które stworzyliście. Niestety, przegięcie w drugą stronę i przysłonięcie nimi bożego świata nie jest dobrym wyborem. Na zachętę 15 punktów - 10 za podpunkt a i 5 za b.
§ Kreacja świata zewnętrznego (w przypadku fanficków zgodność z kanonem)
Tak. Jak już wspomniałam, bohaterowie muszą wypełniać jakieś kontury, muszą mieć jakieś wyjątkowe wspomnienia związane z różnymi miejscami, chodzić do starych klubów, knajpek na rogu. MUSZĄ mieć dobrze zbudowany świat zewnętrzny, na którym opierać się będzie akcja. (15 punktów)
§ Styl
Co tu dużo mówić. Narracja, zabawa słowami. Wszystko co tyczy się waszego stylu pisania. (10 punktów)
§ Opisy i dialogi
Moim zdaniem klucz do sukcesu. Prawdziwe opowiadanie NIE MOŻE istnieć bez opisów, a opisy bez dobrej akcji. Żeby akcja się rozwijała potrzebne są dobre dialogi, bo nie wmówicie mi, że wystarczy, że stworzony przez nas bohater będzie wyłącznie siedział zamknięty na cztery spusty w swoim pokoju, a reszta się jakoś potoczy. Dialogi natomiast opierają się głównie na myślach i opisach, bo sama, pusta wymiana zdań do niczego nie służy. Tak też zamyka się błędne koło. 20 punktów moim zdaniem samo w sobie oznacza ważność podpunktu (10 za opisy i 10 za dialogi).
§ Poprawność
a) językowa
b) logika
Ahh, kochani. Tym możecie stracić naprawdę wielu czytelników. Poprawność językowa. Czy tylko mi odechciewa się czytać bloga, na którym dziewczyna pisze 'cherbata z kupka' (przykład wzięty z jednego z czytanych przeze mnie blogów!)? Logika nie jest mniej ważna, to ona trzyma wszystko w kupie. Jeżeli nasza bohaterka pójdzie do sklepu i spotka tam swojego chłopaka, który (według wcześniejszego rozdziału) jest na kolonii, a po powrocie do domu umówi się na spotkanie ze swoim przyjacielem, z którym zdradzi chłopaka, a potem nic z tego nie wyniknie, nikt się o tym nie dowie, to... No właśnie.
10 punktów za poprawność językową i tyle samo za logikę.
§ Oryginalność
Chyba nie muszę tego komentować ;) (5 punktów)
§ Inne
Wszystko co zdaniem oceniającego wyróżnia bloga pod jakimś względem, bądź jest godne uwagi, a nie mieści się w powyższych kryteriach.
§ Podsumowanie
Na koniec wszystkie najważniejsze rzeczy zostaną ujęte w jednym podpunkcie, a punkty zsumowane.
Maksymalna ilość punktów do zdobycia to aż 110. Moglibyście się spytać - a czemuż to? A temuż to, iż - moi drodzy - oceniarnia ta nie powstała po to, by nagradzać za całokształt. O nie, zbyt dużo napatrzyłam się na marnych bloggerów, którzy NICZYM nie wyróżniają się spośród całej tej brei. 110 punktów to jak nagroda dla każdego ocenionego. Wyraźnie pokazuje z czym mamy do czynienia - z początkującym, czy końcowym szlifierzem swojej historii. Mam nadzieję, że da Wam to dużo do myślenia, a moje rady weźmiecie sobie do serca ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz